Съдържание
Какво е мелатонин
Това е хормонът, който участва в регулацията на циркадния ритъм на всички живи организми. Концентрацията му в кръвта варира в зависимост от времето на деня. През нощта мелатонинът се отделя десет пъти повече, отколкото през деня. Концентрацията се повишава по време на сън на тъмно до 4 сутринта. Ако човек не спи по това време или е в осветена стая, тогава синтезът на хормона е значително намален. Освен това концентрацията му се намалява от тютюнопушене, алкохол, кофеинови напитки, болкоуспокояващи, бета-блокери, дексаметазон. Медитацията, леката храна преди лягане и нискокалоричната диета, сънят през нощта помагат за увеличаване на синтеза.
Какви са функциите на мелатонина
Този хормон засяга много процеси в тялото. Основните ефекти на ендогенния (произвеждан от тялото) мелатонин са следните:
- регулиране на дневните и сезонни биоритми, както и на съня;
- поддържане на нормалната телесна температура;
- антиоксидантно действие, което осигурява противотуморна защита, забавя скоростта на стареене и увеличава продължителността на живота;
- пречка за развитието на метаболитен синдром, поддържане на оптимално телесно тегло и кръвно налягане;
намаляване на чувствителността към болка; - регулиране на надбъбречните жлези, хипоталамуса, хипофизната жлеза и други ендокринни жлези;
- Намалява чувствителност към стрес: мелатонинът е естествен антидепресант.
Също така мелатонинът има двоен ефект върху имунната система: при прекомерна активност я забавя, а при недостатъчна защита я активира. Този ефект е изследван при лечението на коронавирусна инфекция. При пациенти с ниски нива на хормона заболяването е по-тежко, отколкото при нормални концентрации.
Какво причинява дефицитът на мелатонин
При промяна в 24-часовата секреция на хормона се появяват признаци на нарушения от висшата нервна дейност, а в тежки случаи се засяга работата на сърдечно-съдовата, дихателната и ендокринната система. Това може да се прояви със следните симптоми:
- нарушения на съня - различни видове безсъние, трудно заспиване, нощни събуждания, кошмари;
- емоционални разстройства - дисфория, раздразнителност и нестабилност на настроението, депресивни разстройства, промени в поведението;
- дисфункция на вегетативната система - промени в кръвното налягане, нарушения на сърдечния ритъм, задух, потискане или увеличаване на стомашната секреция, влошаване на храносмилането, повишен апетит, обща загуба на сила и умора;
когнитивни нарушения - намалена памет, внимание, способност за учене, влошаване на мисленето; - репродуктивна сфера - проблеми с либидото и потентността при мъжете, менструални нарушения при жените.
Колкото по-дълго продължава дефицитът на мелатонин, толкова по-изразени са смущенията в организма. Резултатът може да бъде не само функционални отклонения, но различни заболявания, включително ускорено стареене и повишен риск от развитие на тумори.
Какво се случва, ако приемате изкуствен мелатонин
Мелатонинът, който се продава в таблетки се синтезира химически и частично "копира" собствения ни естествен хормон като структура. Използването му позволява да увеличите концентрацията на мелатонин в кръвта и да подобрите съня, да поддържате имунната и нервната система. Но този ефект продължава само по време на приема на лекарството. Ако хормонът спре да бъде доставян в тялото отвън, епифизната ни жлеза няма да започне да го секретира, така че след известно време симптомите ще се върнат. Също така винаги има риск от странични ефекти при употребата на синтетично лекарство. Най-често това са главоболие, възможни са още по-големи нарушения на съня и сънуване на кошмари. И ако човек има депресивно разстройство, изкуственият мелатонин може да увеличи неговите прояви.
При прием на хормонални препарати е необходимо постоянно проследяване на състоянието в динамика, както и недопускане на предозиране. За съжаление, при прием на мелатонин отвън, може да се сблъскаме със "синдрома на отмяната" - след спиране на препарата състоянието може да се върне в изходно положение и да се появят симптоми, влощаващи самочувствието, които по-рано не са били наблюдавани.
В такъв случай, възстановяването на хормоналния статус и баланс в работата на органите и системити би изисквал дълго време и сили. Тези усложнения се дължат на това, че е приеман синтетичен, екзогенен мелатонин, а не ендогенен, който се изработва от нашата епифиза. Понастоящем продължават проучванията на влиянието на екзогенния мелатонин над организма.
На фона на полжителните ефекти от приема му, все по-често се появяват данни, непозволяващи еднозначно да се характеризират мелатонин съдържащите препарати.
Така, неотдавна учени от САЩ са установили, че приемът на такива препарати може да активизира развитието на някои онкологични заболявания (тумор на мозъка, лимфома).
Предимства на ПРОТЕКТОР 3 Плюс | Protector 3 Plus
За разлика от синтетичния мелатонин, комплексът ПРОТЕКТОР 3 Плюс (Protector 3 Plus) е базиран на естествени пептиди, получени от висококачествени биологични суровини. Те не се възприемат от тялото като чужди вещества и са напълно идентични със собствените ни биорегулатори.
Поради това, при прием на пептиди не възникват нежелани реакции или непоносимост, липсва "синдом на отмяната". Но основната разлика е в механизма на действие. Комплексът ПРОТЕКТОР 3 Плюс е нехормонална хранителна добавка, която чрез биологични механизми стимулира производството на собствен хормон мелатонин. Това води до повишаване на концентрацията му до физиологично ниво, като след края на приема на пептида този ефект се запазва.
Какво е включено в комплекса ПРОТЕКТОР 3 Плюс
ПРОТЕКТОР 3 Плюс (Protector 3 Plus) не се ограничава до стимулиране на синтеза на мелатонин, неговият ефект е много по-комплексен. Във всяка капсула се съдържа комплекс от три вида пептиди:
- Епифиза - именно тези пептиди стимулират синтеза на хормона на съня мелатонин, който след това стимулира работата на ендокринните и имунните органи, нервната система, а също така поддържа функционалната активност на тимуса;
- Костен мозък - този вид пептид активира деленето на хематопоетичните стволови клетки, които са началната форма на Т-лимфоцитите и други кръвни клетки;
- Тимус - подобрява функционалната активност на тимусната жлеза, подпомага диференциацията на Т-лимфоцитите в нея.
Благодарение на тази комбинация от пептиди, при използване на комплекса ПРОТЕКТОР 3 Плюс, положителният ефект се разпростира директно или косвено върху повечето системи на тялото.
Как работи ПРОТЕКТОР 3 Плюс
Пептидите са естествени вещества, които по нехормонален път са в състояние да подобрят функционирането на ендокринната система и да увеличат синтеза на собствените си хормони. Биорегулаторите лесно се абсорбират в храносмилателния тракт, навлизат в съответната тъкан и проникват в клетъчните ядра. Там те се прикрепят към неактивни гени и стартират процеса на тяхното разчитане, в резултат на което започва да се синтезира протеин, който до този момент е липсвал в организма. Ако функцията на пептида е изпълнена, необходимият протеин е достатъчен и всички гени са активни, биорегулаторът напуска тялото по естествен път.
Кога трябва да се използват пептиди?
Можете да приемате комплекса ПРОТЕКТОР 3 Плюс, без да чакате появата на неприятни симптоми и ако има фактори, които могат да намалят синтеза на мелатонин. Например, ако често трябва да си лягате късно или да работите през нощта, ако имате лоши навици, не се спазват принципите на правилното хранене, има проблеми с наднорменото тегло или склонност към депресия. Пептидите са полезни и за всеки, който живее в състояние на хроничен стрес или просто иска да запази младостта и активността си по-дълго. Също така пептидният комплекс ще помогне при:
- безсъние;
- намалено либидо;
- хронична умора;
- храносмилателни проблеми;
- намален имунитет;
- хормонални нарушения.
Ефектът от използването на комплекса ПРОТЕКТОР 3 Плюс
Резултатът от използването на пептиди става забележим след няколко дни. След нормализиране на синтеза на собствен мелатонин, сънят се подобрява, чувството на умора след събуждане и кошмарите изчезват. Поддържайки функцията на ендокринната система, проявите на хормонални аномалии стават по-слабо изразени. Постепенно укрепва имунната система. Това се вижда от намаляването на честотата на сезонните инфекции и по-редките обостряния на хроничните патологии. Освен това се подобрява цялостното благосъстояние, настроението, повишава се жизнеността и се усеща прилив на енергия.
Поръчайте пептидния комплекс на уебсайта на Vitual Laboratories, България. За да направите това, оставете номера си в специалното поле за това и нашият оператор ще се свърже с вас безплатно, ще ви помогне да изберете правилния пептиден комплекс и ще организира доставката до вас.