Пептидните биорегулатори са органични вещества, способни да стимулират биологичните процеси в организма и да включват механизми за самовъзстановяване. Благодарение на откриването на метод за получаване на биорегулатори, учените успяха да синтезират нов вид лекарства. Те са в състояние да забавят скоростта на стареене, да удължат активното дълголетие и да намалят риска от развитие на заболявания, свързани с промените, свързани с възрастта.
Благодарение на способността си да влияят върху стволовите клетки, биорегулаторите могат да активират латентните резерви на организма и да ускорят възстановяването дори след сериозни нарушения.
Основата на всеки организъм са протеините, които формират структурата на клетките, отговорни за преноса на други вещества и активирането на биохимичните реакции. Координираната работа на всички органи и системи зависи от скоростта на синтеза на протеини, а пептидите са основните регулатори на сглобяването на протеиновите молекули. Но с напредване на възрастта количеството на техните собствени регулаторни пептиди намалява, което се отразява негативно на процеса на обновяване на клетките. Това се влошава от факта, че под въздействието на стресови фактори някои участъци от ДНК се дезактивират и процесът на четене на необходимата информация за производството на протеин спира. Това води до влошаване на благосъстоянието, хормонален срив и други нарушения.
Възможно е да се попълни запасът от регулаторни пептиди отвън. Пептидните комплекси обновяват клетките и възстановяват функциите на съответните органи, което води до премахване на здравословни проблеми, подобряване на благосъстоянието и удължаване на активното дълголетие.
Пептидният комплекс се състои от множество къси пептиди, които постъпват в стомаха и червата, не се подлагат на процес на разцепване и се абсорбират в кръвта. От кръвта пептидите навлизат в целевите органи и прониквайки през цитоплазмената мембрана на клетките, навлизат в ядрото, където се свързват с нуклеозомите (структурната част на хромозомата, която съдържа човешкия геном) и регулират процеса, по време на който информацията, съдържаща се в гена се превръща във функционални активни протеини, които обновяват клетките и възстановяват функционирането на органите. Този процес се нарича генна експресия.
Уникалността на късите пептиди на проф. Хавинсон се състои в способността да повишават генната активност и да активират латентни стволови клетки, които укрепват структурата на тъканите и органите. В естествени условия подобно явление се наблюдава при ограничен брой индивиди, които се смятат за столетници.
Бързото износване на органите и системите на тялото произтича от стареене на клетките с едновременен дефицит на „строителен материал“ за образуването на нови. Именно в този момент на помощ идват пептидните биорегулатори. Съдържащите се в тях къси (късоверижни) пептиди целенасочено се свързват със съответния участък на ДНК, възобновяват производството на необходимите протеини и нормализират функционирането на клетките на органите и тялото.
Такива промени подобряват състоянието на вътрешните органи, повишават имунния отговор на организма и продължителността на живота. Благодарение на съвременните технологии за извличане и специалните методи за пречистване, физиологично активните пептиди се използват в производството на пептидни комплекси в капсули за перорален прием. Късите пептиди имат изключително ниско молекулно тегло, което им помага лесно да проникнат в клетъчното ядро. В тази форма към пептидите не могат да се присъединят патогенни микроорганизми или потенциално опасни вещества, което прави употребата им максимално безопасна.
Не, късите пептиди не са допинг и не са забранени за използване в спорта. Синтетичните хормони водят до временна промяна в хормоналния фон и повишаване на съответните функции. Пептидните биорегулатори нормализират собствените ни метаболитни процеси в клетките и нивата на хормоните. Така, повишаването на спортните постижения се случва естествено.
Биорегулаторите са късоверижни (къси) пептиди, които се състоят от 2-4 аминокиселини. Те дават сигнал на молекулата на ДНК да започне синтеза на определени протеини, ако те не достигат в тялото/органа.
За компенсиране на дефицита на пептиди е необходимо да се приемат пептидни комплекси, специално предназначени за отделни органи или системи. Това е единственият начин да се повлияят едновременно всички структури, които са изложени на патологични въздействия.
Синтезът на протеини се контролира от ДНК молекули. Но те самите не могат да го управляват и са матрица за четене. Пептидите се прикрепят към желания ДНК фрагмент и активират синтеза на необходимите протеини.
Това са съединения, състоящи се само от няколко (2-4) аминокиселини. Те се наричат биорегулатори поради способността да регулират генната активност и синтеза на протеини. Биорегулаторите потискат дейността на гени, носещи отрицателна наследствена информация и стимулират гени, които имат положителен ефект върху организма.
Пептидните биорегулатори не могат да предизвикат пристрастяване. За разлика от ензимите и хормоните, които се доставят на тялото в готов вид, химическата формула на късите пептиди не съдържа вещества, които могат да образуват силна връзка с клетъчните рецептори и да попречат на останалите пептиди да действат.
Пептидите на проф. Хавинсон не са хормони. Това са естествени комбинации от аминокиселини. За разлика от хормоните, те не се нуждаят от рецептори на клетъчната мембрана, за да повлияят на производството на определени вещества. Пептидите проникват в клетъчното ядро и стимулират участък от ДНК, който ще започне синтеза на собствени хормони в клетката.
Пептидите не могат да лекуват като конвенционалните лекарства – те не могат да унищожат патогенни микроорганизми или изменени клетки. Но при използване на пептидни биорегулатори се стимулира деленето на здрави клетки и синтеза на липсващи вещества. Следователно органите могат да се възстановят по-бързо и тъканите могат да се обновят. Този ефект работи по-добре като част от комплексната терапия на патологиите.
Пептидите на проф. Хавинсон се получават чрез многомесечна екстракция. Тя помага за отстраняването на протеини, хормони и други съединения, по-дълги от 20 аминокиселини от сместа. Поради това те са безопасни, не предизвикват пристрастяване, алергични реакции и нямат противопоказания. Те могат да се използват орално, интрамускулно, интравенозно и външно. Тази разработка е одобрена за употреба в целия свят.
Ако биорегулаторите са попаднали в тялото в излишък, те не намират ДНК участък за взаимодействие и се изхвърлят по естествен път. Пептидите не могат да бъдат предозирани.
Пептидните комплекси и бременността са напълно съвместими. Но употребата на всякакви препарати трябва да става под наблюдението и със съгласието на лекуващия лекар.