Тимусна жлеза и жизненост

Децата се различават от възрастните не само по размери и умствени характеристики. Дори вътрешните им органи работят в собствен режим, а някои спират да функционират, когато детето порасне. Това се отнася за тимусната жлеза или тимуса, която започва да се смалява след 20-годишна възраст, а до 40-годишна възраст по-голямата част от нея изчезва.

Как работи тимусът

Името на органа на руски език - вилочковая железа, е дадено поради приликата с двузъба вилица, но в превод от старогръцки думата тимус означава "жизнена сила". Гърците са предполагали за функцията на тимуса, но съвременните учени отдавна го смятат за второстепенен или елементарен орган, от който съвременният човек не се нуждае. Преди около 60 години е открито, че тимусът е централният орган на имунната система, без който е невъзможно нормалното развитие на тялото и дори оцеляването.

След раждането на бебето и в рамките на 6-12 месеца то е защитено от антитела и имунни клетки на тялото на майката. Тогава собственият имунитет се включва в работата, но най-голямата активност се проявява след 2-3 години. Проявява се в обучението и диференцирането на огромен брой Т-лимфоцитни клетки.

Тези клетки идват от костния мозък, но не са в състояние да защитят тялото. Окончателното им узряване настъпва в тимусната жлеза. Веднъж попаднали в него, Т-лимфоцитите придобиват способността да разпознават чужди протеини, които могат да навредят на тялото, както и вируси, бактерии и ракови клетки. "Образованието" се случва и поради постоянното запознаване на детето с нови инфекции. Ето защо малките деца под 5 години често се простудяват, тялото им се научава да противостои на болести.

До петгодишна възраст се образуват достатъчен брой имунни клетки и антитела, така че активността на тимуса започва да намалява. Този процес се ускорява при юноши, до 20-годишна възраст размерът на органа е няколко пъти по-малък, отколкото в детството, а на 30 години той практически не функционира.

Инволюция на тимуса: за добро или зло?

Но обратното развитие на тимуса или т.нар. инволюция не се среща при всички. Проучванията показват, че при някои хора той не изчезва напълно, на неговото място остава мастна и лимфоидна тъкан. Защо това се случва, няма обяснение. Предполага се връзка с определен начин на живот или наследственост. Това се отразява на здравословното състояние и жизнеността. Такива хора страдат по-малко от сенилни патологии, остават активни и жизнерадостни по-дълго.

Поддържането на жизненост и дълголетие е свързано с производството на биологично активни вещества и хормони. Клетките-мишени, чувствителни  към хормоните на тимуса, се намират във всички тъкани. Експериментално е доказано, че следните процеси зависят от тимусната жлеза:

• корекция на имунодефицитни състояния, свързани с възрастта или продължителни заболявания;

• поддържане на работата на хипофизата и хипоталамуса – основните регулатори на ендокринната система;

• производство на хормоните пролактин, соматотропин, фоликулостимулиращи и лутеинизиращи хормони, естрадиол и прогестерон при жените;

• нормално функциониране на щитовидната жлеза;

• повишена устойчивост на стрес;

• намаляване на чувството на тревожност и подобряване на поведенческите реакции.

Въвеждането на изкуствени тимусни хормони не замества функцията на органа. А дългосрочното запазване на естествената му активност позволява да се забавят процесите на биологично стареене.

Начини да поддържате тимуса си работещ

Ако не е възможно да се избегне стреса, действието на вредни фактори, тогава активността на тимуса намалява, имунитетът отслабва. Човекът става по-податлив на болести. Синтетичните вещества, приемани отвън могат временно да компенсират дефицита на хормони, но те няма да възстановят функционирането на тимусната жлеза и понякога могат да навредят.

Безопасно е да се поддържа работата на тимусната жлеза посредством прием на къси пептиди приемат през устата. Най-добрият вариант е използването на специално подбрани комплекси, които комбинират 3-5 пептида. Такива препарати са разработени от Vitual съвместно с професор Хавинсон.

С възрастта в тялото вече не се произвеждат пептиди, а нуждата от тях нараства. Следователно функцията на тимуса и други органи страда. Ако дефицитът на пептиди се попълни, тимусната жлеза ще произвежда самостоятелно необходимите хормони, нейната функция ще бъде възстановена, което ще позволи поддържане на активно дълголетие и забавяне на процеса на стареене.

Професор Хавинсон изучава регулирането на функцията на тимуса чрез къси пептиди в продължение на 40 години. Това са естествени вещества, които се намират във всеки жив организъм. Те са необходими на клетките за синтеза на протеини, хормони и други вещества. Резултатите от дългогодишни изследвания са отразени в монографиите:

• Коркушко О.В., Хавинсон В.Х., Бутенко Г.М., Шатило В.Б. Пептидные препараты тимуса и эпифиза в профилактике ускоренного старения. // СПб.: Наука. – 2002.

• Хавинсон В.Х., Морозов В.Г. Пептиды эпифиза и тимуса в регуляции старения. // СПб.: ИКФ «Фолиант». - 2001.

• Морозов В.Г., Хавинсон В.Х., Малинин В.В. Пептидные тимомиметики. // СПб.: Наука. - 2000.

• Khavinson V.Kh., Kuznik B.I., Ryzhak G.A. Peptide Bioregulators: A New Class of Geroprotectors. Message 1: Results of Experimental Studies. // Advances in Gerontology. - 2013. - Vol. 3, N 3.

• Khavinson V.Kh., Pendina A.A., Efimova O.F., Tikhonov A.V., Koltsova A.S., Krapivin M.I., Petrovskaia-Kaminskaia A.V., Petrova L.I., Lin’kova N.S., Baranov V.S. Effect of Peptide AEDG on Telomere Length and Mitotic Index of PHA-Stimulated Human Blood Lymphocytes. // Cell Technologies in Biology and Medicine. – 2019. – N 3, November.

Vitual Laboratories

Лекар акушер-гинеколог